Máte rádi papoušky a chcete se o jejich barevném světě dozvědět víc? V tom případě neváhejte a vyrazte do jedinečné papouščí zoo v Bošovicích, kterou najdete zhruba 25 kilometrů od Brna. Čeká vás krásné prostředí, v němž můžete pozorovat více než 250 papoušků v 55 druzích, což představuje největší papouščí kolekci ze všech českých a slovenských zoo.

Papouščí zoo vybudovali manželé Vlastimil a Hana Škrhákovi po více než čtyřicetiletých zkušenostech s chovem exotického ptactva.

A jak je na tom papouščí zoo s bezbariérovostí? Podle mých zjištění velmi dobře. Bezbariérové plusy jasně dominují nad problematičtějšími místy. V článku jako už tradičně rozebírám hlavní prvky bezbariérovosti celého objektu.

PARKOVÁNÍ

Příjemně překvapilo parkování zdarma přímo před vstupem do zoo. Parkovacích míst bylo dostatek a nechybělo ani vyhrazené parkovací stání pro invalidy. 

VSTUPNÉ

Plné vstupné stojí 140 korun. Po předložení vstupenky ze zámku Slavkov (ne starší osm dní) získáte desetiprocentní slevu. O bezbariérovosti tohoto zámku se můžete dočíst ZDE.

Zvýhodněné vstupné pro handicapované:

Držitelé průkazu ZTP zaplatí 70 korun.

Držitelé průkazu ZTP/P zaplatí 70 korun (plus mají doprovod jedné osoby zdarma).

Osobní tip: Připlatil jsem si ještě 50 korun za focení, což doporučuju. Objektů na focení najdete víc než dost.

Kompletní vstupné si můžete prostudovat ZDE.

MÍSTA K ODPOČINKU

V zoo jsem narazil na spoustu příjemných míst k odpočinku. Už u pokladen na mě čekaly dvě stylové židličky se stolkem. Vyzkoušel jsem si i židličky a lavice u občerstvení a netradiční posezení v přední části zoo, odkud se skvěle pozorovali papoušci. Nelze opomenout ani efektní altán se střechou z mechu a rozchodníků, v jehož těsné blízkosti bylo interaktivní naučné pexeso s posezením pro děti.

ZELEŇ V ZOO

Kromě vymakaného posezení nešla přehlédnout ani nádherná zeleň, která působila uklidňujícím dojmem a zároveň vytvářela unikátní atmosféru. Kousek od Brna jsem tak zavítal do poutavého prostředí připomínajícího deštný prales.

POVRCH ZOO

Samotný povrch zoo měl do deštného pralesa naštěstí daleko. Až na pár drobnějších nástrah se mi po zoo pohybovalo dobře. Díky dobře schůdným cestám mi nevadilo ani drobné převýšení v druhé části zoo. 

OBČERSTVENÍ

Jak to u výletů bývá, během prozkoumávání zoo jsem dostal hlad a žízeň. V druhé části areálu jsem vyzkoušel skvělou limonádu, ze které jde část ceny na výstavbu dětského hospice. Následně jsem si v Café Kakadu pochutnal na tradičních hranolkách s kečupem a pozorovacím oknem sledoval velké druhy arů. 

BEZBARIÉROVÉ WC

Po jídle a pití většina z nás rychle pátrá po toaletách. Bezbariérové WC jsem našel v druhé části zoo. Strategicky hned u občerstvení. 

BARIÉROVÁ MÍSTA ZOO A JAK S NIMI NALOŽIT

Papouščí zoo je primárně bezbariérová. I přes tuhle skutečnost jsem našel tři místa, která mohou být pro některé oříškem:

  1. Pro vozíčkáře mohou být problematičtější dva sloupy uprostřed cestičky u prvních expozic. Řešení: Zeptejte se přímo na pokladně, kde vám poradí nejlepší trasu po zoo.
  2. Zádrhelem mohou být také dva schody propojující dvě části zoo. Řešení: Schody lze po dohodě u pokladny obejít vstupem skrze východ.
  3. Třetím problémem může být jeden menší schod u vstupu do suvenýrů. Řešení: Požádejte o pomoc svůj doprovod nebo zaměstnance zoo na pokladně. Pokladna je s prodejnou suvenýrů propojená.

DVĚ DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ:

  1. Buďte ke zvířatům ohleduplní!!!

Procházejte zoo, tiše pozorujete papoušky, ale v žádném případě od nich nevyžadujte cirkusové kousky! Nezapomeňte, že přílišný hluk a rychlé pohyby papoušky ruší. Jde o exotická, velmi inteligentní a citlivá zvířata. 

  1. Papoušci nejsou němí!

Na druhou stranu nezapomínejte, že nejste v knihovně, ale v zoo se živými zvířaty. Papoušci vydávají zvuky a umějí být i hlučnější. Nečekejte tiché plyšáky na bidýlku, kteří nevydají ani hlásku! 

ZAJÍMAVOSTI

V zoo najdete řadu zajímavostí, které stojí za prozkoumání. Za sebe vypíchnu tři:

  1. Součástí areálu je nově otevřená Dětská zoo, kde si můžete prohlédnout i další zvířata. Nezapomeňte omrknout její kontaktní část, kde lze pohladit králíky a morčata nebo nakrmit kozu. Pozor! Kontaktní část zoo má štěrkovitý povrch.
  2. V zoo najdete i Centrum ekologické výchovy, kde získáte informace o životě papoušků v jejich domovině i v lidské péči. Pokud budete mít zájem, seznámíte se i s ohroženými druhy papoušků, kteří jsou v zahradě chováni a úspěšně rozmnožováni.
  3. Nelze zapomenout ani na jeden velký unikát! Papouščí zoo v Bošovicích je první zoo v Evropě, která vystavuje a pravidelně odchovává kogny smaragdové jižní

PRODEJ A ADOPCE

  1. Líbili se vám papoušci, andulky nebo morčata? Některá ze zvířat si můžete zakoupit! Bližší informace získáte na pokladně u vstupu do zoo.
  2. Nemůžete se o papouška starat doma, ale moc si ho přejete? Adoptujte ho!  Za každých tisíc korun dostanete dva vstupy zdarma a vaše jméno bude uveřejněno u expozice. Podrobné informace naleznete ZDE.

Zajímavost! Jedním z adoptivních rodičů je i bývalý fotbalista Petr Švancara, který je kmotrem papouška ary jménem „Mercedes“.

PODTRŽENO A SEČTENO

  1. Papouščí zoo na mě udělala velký dojem! Nostalgicky jsem zavzpomínal na dobu, kdy jsme tyhle zvířecí skvosty měli doma. 
  2. Pokud máte papoušky rádi, nejspíš budete nadšení. 
  3. Zoo je z větší části bezbariérová!
  4. Občasné bariéry najdete, ale po dohodě na pokladně se dají zvládnout (například schody propojující dvě části zoo).

Zdroje:

Oficiální stránky Papouščí zoo v Bošovicích, Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Informace z prostoru Papouščí zoologické zahrady.

Oficiální stránky Bošovic, Bošovice

Papouščí zoologická zahrada Bošovice, kudyznudy.cz

Bezbariérovost zámku Slavkov, Inspirante

Vozík, děti a Morava, muzes.cz

První papouščí zoo v Česku, Český rozhlas

Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích otevřela Dětskou zoo. Co v ní uvidíte? ararauna

Foto: autor

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ