Zvu vás k návštěvě netradiční zoo ve Vyškově a podíváme se na její bezbariérovost. Zoo vznikla v roce 1965 a je zaměřena na chov domácích a hospodářských zvířat z celého světa. Najdete zde úctyhodných 1197 zvířat ve 123 druzích nebo plemenech. Kompletní seznam chovaných zvířat a nových přírůstků je na webových stránkách zoo. Lva ani ledního medvěda nehledejte!

Zoo chce dětem ukázat, že kráva není fialová a nehonosí se reklamním nápisem, což si bohužel některé dětí stále myslí. I proto vznikl působivý Dvoreček naší babičky, který je ideálním místem pro kontaktní setkání s domácími zvířaty. 

JAK JE NA TOM S BEZBARIÉROVOSTÍ? NENÍ TO ŠPATNÉ!

 1. Vchod do zoo (i východ) je plně bezbariérový. 
 2. Vyhrazená místa na parkovišti jsou samozřejmostí.
 3. ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. 
 4. Cesty jsou posypány pouze drobnými kamínky a převýšení nejsou příliš velká. 
 5. S vozíkem se dostanete na většinu míst. 
 6. Nepociťoval jsem žádný diskomfort v chůzi, a to mám pajdavé období. 
 7. V celém areálu jsou lavičky. Dokonce i ve voliéře, kterou lze celou projít a pokochat se krásnými ptáky a klokany (jen klokani vypadali „mírně“ znuděně). 
 8. Bezbariérová WC jsou v areálu hned dvě. Doporučuji WC hned u vstupu do zoo. Klíč je k dostání u obsluhy turniketu u pokladny. Druhé WC je dál od vstupu, ale také dobře přístupné. 

BARIÉROVÉ ZÁLUDNOSTI

 1. Vstup do Dvorečku naší babičky je bariérový. Nevjíždějte tam vozíkem (ani kočárky tam nesmějí)!
 2. Součástí zoo je dobře zásobené bistro s bariérovým WC (musíte překonat tři schody, částečným pomocníkem může být zábradlí z každé strany).
 3. Pokud si chcete prohlédnout psa dingo, musíte vystoupat šest schodů (ale dá se podívat i jinudy).
 4. Vstup do altánku je vyvýšený (nevhodné pro vozík). Altánek má kamenitější přístupovou cestu, ale nic nezvladatelného. Bývá v něm klid a čeká vás nádherný výhled. Ideální na odpolední svačinku.
 5. Vstup k „podvodnímu světu“ u vchodu do zoo je z jedné strany bariérový, ale z druhé dobře přístupný.

MALPA PLAČTIVÁ

Velkou zajímavostí je opička malpa plačtivá, která si v tréninkových centrech v USA osvojuje praktické dovednosti, aby byla podporujícím společníkem pro handicapované lidi. 

Co dokáže? 

 1. Podat spadlý předmět.
 2. Zapnout CD.
 3. Vsunout do láhve brčko.
 4. Odšroubovat zavřenou láhev.
 5. Poškrábat svědivé místo.
 6. Otevřít dveře.
 7. A především je skvělým kamarádem.

Bohužel nedokáže telefonovat nebo rozpoznat zdravotní obtíže. 

Malpa plačtivá je v USA asistenčním zvířetem v těchto případech: u poškození míchy po úrazech (55 procent), u svalové dystrofie (10 procent), u roztroušené sklerózy (10 procent) a po amputacích (25 procent). Prostě parťák, jak má být. 

POZOR! Malpy v zoo ve Vyškově takto cvičené nejsou! Nekrmte je a nehlaďte! Přijít o prst, to nechce nikdo. Pokud vás malpa zaujala, mrkněte na toto video

CO V ZOO NEČEKÁTE? STATEK!

Další netypickou zajímavostí je i replika hanáckého statku z přelomu 19. a 20. století s expozicí tradičního venkovského života a centrem environmentální výchovy, v němž jsou interaktivní expozice s ekologickými tématy.

 1. Většina expozic má bariérové i bezbariérové vstupy. Pokud máte rádi historická stavení, neváhejte s návštěvou. Já si dokonale užil nádherně vyřezávaný nábytek, minispíž nebo krásné obrazy. V některých prostorách si dejte pozor na vyvýšené vstupy, ale vždy se dá jít i jinudy. Hlavní vstup přes tři schody se zdolat dá, ale na vozík to není. 
 2. Součástí statku je i klasický hrnkový plot s posezením, kde si můžete odpočinout před samotnou návštěvou statku. Ve dvoře na vás čeká kromě dobového vybavení i koza nebo holubi, jichž se nemusíte bát. 
 3. Součástí expozice je i stodola, kde najdete nejrůznější dobové pomocníky na pole (klasický žebřiňák, ale i secí stroje, lis na slámu a mnoho dalšího). Já se pokochal i novodobější částí expozice s hydraulickým modelem vodního díla. 
 4. Vstup do stodoly je z jedné strany plně bezbariérový (hledejte historický kolotoč u vrat). Přes tento vstup se dostanete i do dalších expozic. 
 5. Děti se mohou projet na zmíněném historické kolotoči (za 30 korun) nebo si prohlédnout původní lyže, sáňky, malé kočárky, ale i velký kočár, který jen čeká na zapřažení koní. Celá rodina si přijde na své. 
 6. Pro tuto část „zoo“ si vyhraďte více času. Než si vše v klidu projdete, zabere to minimálně hodinu (pokud jste rychlí). 
 7. Mezi expozicemi se dá cestovat prostorným výtahem.
 8. U akvárií a terária najdete bezbariérové WC. 

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI…

 1. Součástí zoo jsou krásné malby zvířat a nejrůznější naučná schémata, která nejsou příliš vysoko, takže jsou dosažitelná i z vozíku.
 2. V celém areálu je zdarma připojení k wifi! Nezapomeňte využít QR kódů na popiscích zvířat a dalších cedulích. Dozvíte se spoustu nových informací. 
 3. Pokud jste milovníkem suvenýrů, můžete si koupit buď klasickou pamětní medaili v automatu (za 50 korun), nebo navštívit suvenýry u vstupu do zoo. Suvenýry mají bezbariérový vstup a můžete si tam pořídit spoustu bezva věcí. Já si koupil plátěnou tašku a klíčenku s mým oblíbeným zvířetem.

DOPORUČENÍ

 1. Před samotnou návštěvou doporučuji mrknout na mapu zoo.
 2. Držte se prohlídkové trasy, která vás pohodlně provede celým areálem. 
 3. Přikrmování zvířat je dovoleno pouze krmivem zakoupeným v pokladně. Nepřikrmujte malpy a další zvířata, jež se krmit nesmějí!!!
 4. Na Dvorečku naší babičky se řiďte návštěvním řádem, který je vyvěšen na vstupní bráně do dvora.
 5. Pokud se chcete podívat na dění v zoo, mrkněte se oficiální YouTube zoo. Najdete tam i netradiční videa z doby covidové. 
 6. Bude-li se vám v zoo líbit (a běžný suvenýr je pro vás nedostačující), doporučuji adoptovat nějaké zvíře. Jaké to má výhody? Podle webovek zoo získáte spoustu zajímavých benefitů.

PODTRŽENO A SEČTENO

 1. Zoo nezapomíná na bezbariérové přístupy, je netradiční a dozvíte se v ní mnoho nového o domácích a hospodářských zvířatech z celého světa. 
 2. Chybičky v bezbariérovosti najdete, ale v porovnaní s DinoParkem nebo zoo v Brně… Zoo ve Vyškově je bezbariérovosti mnohem přístupnější.
 3. Velkým plusem je i statek se stodolou s mnoha expozicemi. POZOR! Některé vstupy jsou bariérové, ale přes stodolu se do areálu dostanete. Součástí je i výtah a bezbariérové WC. 
 4. U vchodu do zoo nechybí celá řada prolézaček pro děti a maketa pořádného draka. POZOR! U prolézaček je částečně písčitý terén.
 5. Výhodou zoo je celoroční otevírací doba. Není třeba čekat na jaro, užívat krás domácích zvířat z celého světa můžete každý den, včetně svátků. Sousedící DinoPark je v zimním období uzavřený!
 6. Pokud máte rádi netradiční zoo, kde bezbariérovost není cizím slovem, návštěvu rozhodně doporučuji!

Zdroj: oficiální webové stránky ZOO PARKU ve Vyškově, YouTube ZOO PARKU ve Vyškově, informační tabule v ZOO PARKU ve Vyškově.

Picture of Luka Kyčerka

Luka Kyčerka

Před několika lety Lukovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Díky podpoře rodiny a aktivnímu sportu snadněji překonává nástrahy nemoci. Roztroušená skleróza zasahuje řadu oblastí jeho života, i přesto k ní přistupuje s humorem jemu vlastním. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil, a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Revénia. Lukovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ