Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Sportovní svátek neslyšících začne už za pár dní. Sportovci z celého světa se 1.–15. května 2022 sjedou do brazilského Caxias do Sul na 24. letní deaflympiádu. Mezi 23 neslyšícími Čechy je i osmnáctiletá Zuzana Lesse. Jak se ke golfu dostala? Jaké talismany si ke golfovým holím na deaflympiádu přibalí?

Zuzana pochází z Liberce. Narodila se neslyšící beze zbytků sluchu, sluchovou vadu jí diagnostikovali ve dvou letech. Poté nosila rok sluchadla, ale nemělo to smysl, protože s nimi neslyšela. A tak se její rodiče rozhodli, že podstoupí kochleární implantaci. Od tří let je Zuzana úspěšnou nositelkou kochleárního implantátu na levém uchu. Integrovala se mezi slyšící společnost, vychodila školku i následující školy mezi slyšícími. V rodině je jediná neslyšící.

Její láskou je grafický design

V současnosti studuje obor grafický design na Střední umělecké škole v Liberci. „Tuto školu jsem měla vybranou už od šesté třídy, kdy jsem se zúčastnila dne otevřených dveří,“ sdělila Zuzana a přirovnává to k lásce na první pohled. Po střední škole by ráda v oboru uměleckého zaměření pokračovala i na vysoké škole.

Zálib však má spoustu a věnuje se jim intenzivně. Už odmala bylo její největší láskou lyžování. Dělala jej závodně, zúčastnila se i Deaf Ski Europacupu, kde zvítězila v kategorii žákyň. Jejím velkým vzorem je lyžařka Tereza Kmochová, která je rovněž neslyšící. Bohužel osud tomu chtěl jinak, Zuzka se zranila a úraz byl neslučitelný s pokračováním v lyžařských závodech.

Dalším jejím koníčkem je lukostřelba. „Poté, co jsem viděla pohádku Rebelka, v níž hraje dívka, která mi je podobná, začala jsem střílet z luku,“ vysvětluje. Miluje i četbu knih. A součástí jejího života je samozřejmě také golf, který ji provází od dětství.

Golfová kariéra

S golfem sportovně nadaná dívka začala, když jí bylo šest let, s tímto sportem ji seznámila máma. Zuzaně se na golfu líbí, že si při něm sama hlídá pravidla a nemusí se soustředit na rozhodčího. Golfistka kvůli sluchovému postižení nepozná, ze které strany zvuk přichází, nemá směrové slyšení, proto má raději individuální sporty.

Veškeré golfové soutěže, kterých se zúčastnila, byly se slyšícími sportovci, protože v České republice se turnaje pro neslyšící nepořádají. Je členkou České golfové asociace handicapovaných (CZDGA), která jí poskytuje kvalitní tréninkové zázemí. Díky České olympijské nadaci se jí poštěstilo setkat se s nejlepší českou golfistkou Klárou Spilkovou, na golfovém hřišti si s ní mohla zahrát a zatrénovat. Považuje to za splněný sen a velkou motivaci.

Z dětských golfových turnajů má Zuzana pár medailí, v juniorském věku byla nominovaná do turnajů družstev na mistrovství republiky. V roce 2016 se stala celkovou vítězkou dětské golfové tour Mini Myš na hřišti v Mstěticích, další úspěchy měla na tour U.S. Kids Golf 2016, na Dětské tour Severovýchod 2020 a na spoustě dalších.

Příprava na deaflympiádu

Zuzana má ve zvyku se před každým golfovým turnajem rozcvičit, protáhnout a rozehrát se na golfovém hřišti. Deaflympiády se zúčastní poprvé a neví, co ji tam čeká. „Snažím se poctivě trénovat. Budu se snažit o co nejlepší výsledek.“ Do Brazílie by si chtěla vzít všechny své plyšáky pro štěstí. „Budu si muset vybrat asi jen dva, protože se mi do kufru nevejdou,“ říká přátelská a milá dívka. A usměvavá. „Máma mi říká sluníčko,“ dodává.

Na otázku, jakou by chtěla mít nadpřirozenou schopnost, odpovídá, že by chtěla umět číst myšlenky. V důsledku sluchového postižení se musí hodně soustředit na to, co lidé říkají, případně se jich doptávat, když jim nerozumí. Proto by tuto schopnost uvítala.

Zdroj & foto: tichezpravy.cz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!