Vedro, kam se podíváš. Někdo saunu zdarma ocení, já ani ne. Vyšší teploty mi nezřídka aktivují projevy roztroušené sklerózy. 

Miluji jaro, podzim a zimu. Horké léto jen akceptuji a pokaždé se těším na chladnější září. Většinu léta jen tiše sním o pobytu v severských zemích.

Jak podobná vedra zvládám? 

 1. Po hodině v parném počasí potřebuji něco studeného. Sorbet, tříšť, citronáda… Je to vcelku jedno, ale musí to být ledové.
 2. Rehabilitace mívám i v pravé poledne, což nabourává obecné doporučení nevycházet mezi 11. a 15. hodinou. Záchranou je studené pití těsně před odjezdem domů.
 3. V Brně mám zmapovanou řadu míst, kde se můžu po cestě občerstvit něčím studeným. 
 4. Bez pití nevylézám z bytu. V pondělí jsem si „užil“ několik přejezdů městem. Litr vody padnul jako nic. 
 5. Největší brněnskou bojovkou je najdi si stín. Obzvlášť na rozkopaném Mendlově náměstí je to zážitková aktivita. Přístřešky a prozatímní lavičky? Nikde. Stín tak nacházím i mimo zastávky MHD. Jednou jsem do stínu nešel a hned se to vymstilo. Náběh na úpal jako vyšitý.
 6. Předem si vyhledávám všechny odjezdy MHD. IDOS je kámoš letních dnů. Na zastávku se belhám vypékat až tři minuty před odjezdem. Do té doby nabírám síly na další kolo na sluníčku.
 7. Když jsou tramvaj, autobus, trolejbus natřískané, nenastupuji a čekám na volnější spoj. V parném vedru neriskuji kolaps ve vydýchaném MHD.
 8. Po příchodu domů se pořádně napiju a dám si studenou sprchu. Super nejen na celkové probuzení, ale i na nohy oteklé z horkého počasí. 
 9. Doma mám zatemněno, zavřeno a větrám jen ráno a večer. 
 10. Volný čas trávím v přírodě. V lese je chladněji a po náročném dni si tam naplno odpočinu. Procházím se nebo zasednu pařez. Koukám do zeleně, medituji a poslouchám chorály ptactva. Pohoda, ne?
 11. Ať už vyrážím do lesa nebo do města, namažu se krémem s vysokým ochranným faktorem. Zdraví na prvním místě!

Každému funguje něco jiného, ale pitný režim a krém na opalování je základem pro všechny.

Užívejte slunečného léta a dávejte na sebe pozor!

Foto: Pixabay

Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!