Kde hledat nabídky práce? Co je to chráněný trh práce? Na jaké pozice reagovat? Na tyto otázky se vám pokusíme přinést odpovědi v našem dalším článku z pracovního prostředí.

Nedávno jsem na sociálních sítích zaznamenala poměrně ostrou diskusi v podobě nesnášenlivých a urážlivých komentářů právě k problematice práce lidí se zdravotním postižením. Anonymní prostředí k takovému chování přímo vybízí. Nic, z čeho bychom si měli lámat hlavu. Jeden příspěvek mě ovšem zaujal, komentující se k problému vyjádřil ve smyslu, že často panuje jistá nevraživost mezi pracujícími a nepracujícími lidmi se zdravotním postižením. Oba tábory se poměřují, kde je ona hranice, kdy už práce není s určitým postižením možná, a vyčítají si, že například člověk, který pobírá nejvyšší stupeň příspěvku na péči a pracuje, by ho měl mít ponížen, protože když pracovat může, taková výše příspěvku mu nenáleží a naopak. S jistou mírou nadsázky můžeme dát tomuto anonymnímu přispěvateli za pravdu. Zároveň se velmi často rádi poměřujeme, kdo z nás má větší bolístky a proč něco nejde nebo proč to nemůžeme dělat.

Problém je v tom, že motivace a možnosti lidí pracovat jsou nastaveny zcela individuálně a jsou ovlivněny také dalšími faktory vnějšího prostředí. Stačí se zamyslet nad pouhou regionální příslušností a náhle si uvědomíte, že v České republice jsou stále ještě velké rozdíly, když bydlíte ve městě, nebo někde na vesnici. Pracovní příležitosti a dostupnost péče jsou tímto faktem značně ovlivněny. Chuť pracovat a možnosti jedince jsou výhradně individuální, měli bychom se však minimálně snažit vydat ze sebe to nejlepší, pracovat na sobě; pro mnohé z nás to znamená i překonávat sami sebe a své hranice. 

Co to znamená chráněný trh práce?

Nikdo netvrdí, že se musíte hned ucházet o práci manažera s pracovní dobou 24/7. Když se vám z jakéhokoliv důvodu (úraz, nemoc, dlouhodobá pracovní neschopnost, získaný handicap atd.) stalo, že jste vypadli z pracovního prostředí a ztratili jste kontakt s prací i se sociálním okolím, zkuste přemýšlet, zda jste v daný moment vůbec připraveni ucházet se o místo na běžném pracovním trhu. Zvažte, zda by pro vás nebylo vhodnější najít si i méně kvalifikovanou práci, která by vám pomohla získat nazpět pracovní návyky a dostat vás zpět do pracovního koloběhu. V tom by mohli pomoci i zaměstnavatelé chráněného trhu práce. Dnes jde často o velice moderní a pokrokové společnosti, které mají jednu velkou výhodu, a to, že by mohli daleko lépe porozumět vašim specifickým potřebám a upravit pracovní podmínky a prostředí na míru.

Chráněný zaměstnavatel je takový, který zaměstnává z celkového počtu zaměstnanců více než padesát procent se zdravotním postižením. Je zde proto předpoklad, že má daleko více zkušeností s jejich zaměstnáváním a deklaruje svou ochotu přijímat i takové osoby. Výčet všech uznaných zaměstnavatelů chráněného trhu práce můžete nalézt pod následujícím odkazem.

Není rozhodně žádná ostuda pracovat pod záštitou chráněného zaměstnavatele. Doba pokročila a dnešní chráněné podniky jsou běžně fungující a prosperující společnosti, které potřebují řadu kvalifikovaných odborníků. Zároveň nikdo neříká, že na chráněném trhu práce musíte zůstat navždy. Může to pro vás být odrazový můstek, přestupní stanice nebo se vám bude u zaměstnavatele líbit natolik, že nebudete mít potřebu směřovat někam dál. Chtěla jsem pouze naznačit, že je na vašem zvážení, zda svou pozornost zaměřit pouze na otevřený trh práce. 

Kde se dívat po práci?

Internet v tomto směru jednoznačně vítězí, pracovní portály jsou plné nabídek práce. Při výběru pracovních pozic si zkuste vyselektovat i ty, které jsou přímo určené pro osoby se zdravotním postižením (často jsou označovány jako pozice je vhodná i pro OZP). Naleznete také inzeráty, kde bude napsáno, že pozice je přímo určena pro OZP, což naznačuje právě výše zmíněný chráněný trh práce. Nečekejte a na inzerci reagujte každý den. Sledujte nově vytvořené inzeráty a můžete si také nastavit notifikace pro oblasti, v nichž nové zaměstnání hledáte. Pracovní portály tyto služby nabízejí. 

Zkuste úřad práce, v minulém článku jsme se tomuto tématu věnovali. Využijte sociální sítě. Zde si nicméně dejte větší pozor na nabídky práce, neboť je zde větší prostor pro klamavé nabídky než na běžném pracovním portálu. Když si nejste jistí, stačí si zadat společnost do vyhledávače a najít si nějaké reference. 

Nebojte se žádat o práci i přes pracovní agentury. Jestliže se vám nabízená pozice líbí, nenechte se odradit tím, že ji zprostředkovává právě agentura. Vždy záleží na konkrétních podmínkách a v řadě případů budete mít nárok i na podobné benefity jako běžný kmenový zaměstnanec. Je to vždy o konkrétní nabídce.

Jestliže si nevíte rady, jak postupovat při hledání nového pracovního uplatnění, můžete se na nás kdykoliv obrátit ke konzultaci. Přejeme mnoho úspěchů při hledání vhodného pracovního místa!

Foto: Pixabay

Picture of Tereza Jurásková Moravová

Tereza Jurásková Moravová

Tereza Jurásková Moravová se dlouhodobě věnuje problematice zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Absolventka speciální pedagogiky pracuje pátým rokem v oddělení náboru nových zaměstnanců do firmy, proto je pro ni pracovní uplatnění lidí denním chlebem. Sama má získané zdravotní postižení.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ