Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kamila Dvořáková je podnikatelka, která vyrábí textilní výrobky pod značkou Vobchůdek Koza z Mimoně. Mimo to se také věnuje pomoci toulavým kočkám, kdy formou fyzické i finanční pomoci například podpoří jejich krmení nebo kastraci. Za obě tyto činnosti dostala významné ceny. Co vedlo k její lásce k textiliím, proč je jejím vzorem Coco Chanel a jak tráví volný čas?

„Jsem člověk, který odešel do Prahy na zkušenou a vrátil se na venkov, aby tu žil a své zkušenosti využil. Podnikám pod značkou Vobchůdek Koza z Mimoně a můj obor je textilní výroba. Ruční práce od prvního nápadu až po konečný výsledek,“ představuje se Kamila Dvořáková na moji první otázku, jak by sama sebe charakterizovala. Vzápětí dodává: „Jsem také živnostník, který se živí výrobou vlastních nápadů. Šiju bytový textil a praktické doplňky běžného života, podle vlastních návrhů nebo i na zakázku. Podnikám od roku 2009, takže již 13. rokem. Začala jsem proto, že už jsem nechtěla pracovat pro někoho, ale pro sebe a také jsem měla už od dětství myšlenku, že bych ráda dělala věci, které mají smysl, slouží lidem a kromě praktické stránky jsou i pěkné.“

Výrobky Kamily Dvořákové jsou nejen pěkné na pohled a praktické, ale podnikatelka nezapomíná ani na bezpečnost. „Vše vyrábím sama od počátku. Z materiálů si vybírám hlavně přírodní len, bavlnu, režné látky s podílem polyesteru maximálně do 20 %. Nerada bych, aby si moji zákazníci při vaření či pečení ublížili tím, že se jim chňapky spečou nebo by zástěra vzplála při použití plynového sporáku,“ objasňuje. 

Její výrobky jsou původní a inspiraci hledá v látkách. Na moji otázku, zda má nějaký vzor, odpovídá: „Mým velkým vzorem je Coco Chanel. Ač se zabývala v textilní výrobě něčím jiným, měla skvělé marketingové nápady a byla velmi pracovitá.“

O úspěchy nemá nouzi ani Dvořáková. Za svoji práci byla oceněna titulem Podnikavá žena 2020. „Tato cena se týkala přímo mé práce a byla velkým oceněním toho, co dělám,“ říká Dvořáková. „Bohužel, vyhlášení výsledků proběhlo téměř bez povšimnutí. Jak jsme si mohli všichni všimnout, stále je kolem nás covidová krize a ta zabrzdila nejen můj osobní i pracovní život, ale životy nás všech.“

A čemu se majitelka deseti koček a jednoho psa věnuje ve svém volnu? Pomáhá toulavým kočkám, konkrétně jejich krmení a kastraci. „Mám ráda zvířata, psy i kočky, a jsem velkým odpůrcem týrání jakéhokoliv zvířecího druhu. Kočky mi přirostly k srdci asi nejvíce. Kastrace vidím jako důležité, aby na ulicích či jinde zbytečně neumíraly tisíce toulavých koček jen proto, že člověk je nezodpovědný a o svá zvířata není ochoten se starat. Spolupráce obvykle probíhá formou finanční pomoci, například výtěžek z přehlídky nebo z prodeje mých výrobků. Jsou také natištěny pohlednice a i z jejich prodeje dávám peníze pro spolek Feliti kastruje stranou a jednou za čas odešlu,“ říká o své charitativní činnosti Dvořáková.

I za tuto práci byla oceněna, konkrétně cenou Žena regionu 2018 v Libereckém kraji. A jak své vítězství vnímá? „Jako zásadní, a to především proto, že to nebylo ocenění za mou práci, ale za to, co dělám ve svém volnu. Šla jsem do toho pro kočky,“ říká Koza z Mimoně.

Když zrovna nešije či nepomáhá toulavým kočkám, ráda tráví čas venku, ať už o samotě se psem, či s kamarádkami. Také ráda cestuje a hodně čte. A je něco, co by vzkázala ostatním lidem? „Vzkaz pro všechny mám asi jediný: Nedejme se!“ Tak. Myslím, že obzvlášť v současné koronavirové krizi je tato zpráva více než důležitá. Přeji Kamile Dvořákové i nám všem hodně síly a odvahy.

Foto: archiv Kamily Dvořákové

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Klára Šmejkalová

Klára Šmejkalová

Básnířka, fanda dobré literatury a japonských anime. Vystudovala jsem psychologii na Univerzitě Karlově v Praze. Psala jsem např. pro Mladou frontu nebo Hospodářské noviny, starala se o děti na psychiatrii nebo trénovala potkany v laboratoři. Mám diagnostikovanou schizofrenii a ráda bych jednou působila jako psycholožka.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!