Zaplatila jsem si mamograf, neměly byste taky? #NEJSEMTABU

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Proč jsem tam byla a proč o tom píšu, ptáte se? Sdílím s vámi svoji zkušenost proto, že slýchám ve svém okolí o dosti případech mladých pacientek s karcinomem prsu, u kterých se na nádor přišlo zbytečně pozdě. Je načase si prostě přiznat a pochopit, že rakovina už opravdu není výsadou starých lidí, kteří pak rychle umírají, ale týká se i nás mladých. O to je pak těžší se s tím vyrovnat a třeba na tu nemoc přijít včas.

Několik měsíců jsem pociťovala diskomfort a bolesti na prsou. Hmatala jsem a hmatala, a naštěstí nic nenahmatala. Ale stejně jsem si říkala, že to může být někde schované nebo že se neumím pořádně vyšetřit. Nechtěla jsem na to myslet, ale ten strach tam někde uvnitř seděl a nedal mi pokoj. Nechtělo se mi na vyšetření, protože kdo se rád nechává vyšetřovat, že jo… A pak to taky stojí 1000 Kč.

Po několika měsících jsem si do Mammacentra nakonec skočila, zaplatila a čekala, co se mnou bude. Člověk by řekl, že po všech těch letech s Crohnem a miliardou nepříjemných vyšetření konečníku je zmáčknutí prsou brnkačka. Musím se přiznat, že jsem v čekárně měla zase malou dušičku, protože co když…

Trvalo to 10 minut, kdy mi jen gelem promazané sono přejíždělo po prsou a já se modlila. Naštěstí nic, prý jen nějaká malá cysta, ale s těmi se nic aktivně nedělá, jen se monitorují. Mamograf jsem nepotřebovala. Takže pohoda jazz. Uf!

Zajímavé pro mě bylo, když paní doktorka říkala, že problém většinou nejsou bolestivá prsa, je to přirozený hormonální proces a něco se žlázami, už si to přesně nepamatuju. Ale špatné je, když si nahmatáte nebolestivou bulku. Já myslela, že je to naopak.

A proto vám o tom píšu. Pokud cokoli pociťujete, tak si určitě skočte. Spadl ze mě balvan a byly to za poslední dobu nejlépe utracené peníze. Karcinom prsu vidím podobně nenápadně jako třeba problémy s endometriózou, kterou trpí 1 z 10 žen a často je špatně nebo celkem pozdě diagnostikovaná. A třeba až ve chvíli, kdy už je neplodná nebo musí jít na operaci, ze které někdy ženy končí jako stomičky.

Prevenci zdar, děvčata! Hlavně se neodbývejte a nepodceňujte příznaky, poslouchejte tělo a nechte se vyšetřit!

Foto: Jan Hrdý

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Tereza Nagyová

Tereza Nagyová

Od roku 2015 působila Tereza Nagyová ve stomické pacientské organizaci České ILCO z.s. - dobrovolné sdružení stomiků, díky čemuž, jak sama říká, dostala odvahu mluvit otevřeně o životě se stomií a psát blog Nejsemtabu.cz. Nedlouho na to se rozhodla šít speciální prádlo pro stomiky pod značkou MyPouch. I proto se Tereza připojila k projektu Revenium, a tak na Inspirante najdete její sloupek #nejsemtabu.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!