Mediální okurka vrcholí a tak je třeba vytáhnout pár historek z cestování. Třeba cestující, která močí na podlahu v kabině letadla.

Záběry, jak dřepí v koutě se spuštěnými kalhotami, natočené ostatními pasažéry teď visí na leteckém webu Airlive a otiskují je noviny. 

Paní, kterou prý personál nepustil dvě hodiny na toaletu, se ulevilo a na kamery a řeči opáčila, že na ni klidně mohou vydat zatykač. „I zatčení je lepší než tohle.“

Jak se cítíte, když to čtete? Máte to za bizárek, hnus, nebo je vám jí líto? 

A jste muž, žena, nebo jako já „žena s disabilitou“? Protože já ji chápu a udělala bych to samé. 

Stejně jako to už musela udělat spousta lidí, kteří sice mají euroklíč v kapse, ale na toalety se nedá dostat přes kódy, turnikety, báby a bariéry. 

Už několik let jsem na Facebooku členem uzavřené skupiny Nejen Toalety pro všechny, kde je tisíc osm set lidí. Založila ji Ema Rónová, která se snaží upozorňovat na bariéry v Praze.

Bezbariérové toalety přitom často chybějí i ve zdravotnických zařízeních a úřadech. A když na místě jsou, tak je v nich haraburdí, nebo nikdo neví, kde je od nich klíč.

Já sama pořád ještě vidím před očima živý obraz z letošního května. 

Organizace Asistence tehdy uspořádala spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí v Konírně Poslanecké sněmovny konferenci „Jak umožnit lidem s postižením svobodně žít“.

A ačkoli pozvánka slibovala bezbariérový přístup, úplně bez bariér nebyl. A toaleta, jako bezbariérová zkolaudovaná, tak úplně bezbariérová nebyla vůbec.

A tak se hned po začátku pár lidí na vozíku otočilo a vydalo se na WC do blízké Malostranské besedy…

Ale vraťme se do letadla. Přestaňte se tvářit pohoršeně, že vy byste nikdy… Ruku na močový měchýř: na každého někdy dojde.

PS: Nevím, jestli už někde ve světě proběhl čurací protest, ale hlásím se do služby!  Budu ideální demonstrant – zcela bez zábran pod heslem: „Nevidím je a oni mě taky nevidí.“

A vsadím se, že kousek dál bude Helča Tutterová, autorka sloupku s pointou „Pee too“.

Euroklíč je speciálně upravený klíč a s ním spojený systém zámků, který lidem se sníženou schopností pohybu a orientace umožňuje využívat veřejně přístupné toalety, výtahy či schodišťové plošiny. 
https://www.euroklic.cz

Foto: Pixabay

Marie Zemanová

Marie Zemanová

Její sloupek #za-zrak jste mohli v magazínu Inspirante číst od roku 2019. Ve stejnojmenném blogu informuje o životě bez zraku v souvislostech i na Facebooku. Po letech v médiích se nyní v sociálním podniku Spolu s vámi věnuje PR a lektoruje na workshopech o zrakovém handicapu.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!