To si takhle koupíte nový přístroj, a jestli na vybalování padne polední pauza, tak na návod počítejte s dovolenou. Já si teda beru sick day, protože z úrovně textu mívám průjem, ale možná jsem nepochopila, že civilizace komunikuje v obrázcích a heslech a standardní česká věta s podmětem, přísudkem a dalšími nezbytnostmi uživatele zdržuje. Asi jde o novodobou formu komiksu.

Krok 1: Najdi správný lejstro

Otevřu krabici, zírám do bublinkové fólie nebo kartonové drtě a různě tvarovaných odřezků. Pogratuluju dodavateli ke 3D tiskárně a hledám přístroj. Mám ho, ale vyndat nejde, i když mě jinak zasype slušná zásoba pytlíčků, krabiček a papírů, zatím bez konfet. Vypadnou na mě dvě knížečky a tři listy velikosti menšího padáku. 

Na prvním listu se obchodník chvástá jedinečností značky a přikládá seznam servisů v Jemenu a v Abú Zabí. Na druhém mě anglicky nabádá, abych se registrovala, a využila tak přístroj naplno, asi se mnou pak bude chodit i spát (přístroj, ne obchodník). Na třetím je soupis eko bio certifikací produktu, odpadní zkratky a málem i interaktivní mapa k nejbližšímu kontejneru a sběrnému dvoru. To počká, doufám.

V první knížce je návod ve všech možných -štinách kromě češtiny. Ve druhé čeština je, ale jako by nebyla. V obou je rozkreslený popis součástek včetně arabských a římských číslic, paragrafů a písmen abecedy. Plánek ve stylu leporela ale nikdy nejde rozložit tak, aby bylo možné zároveň v popisné části i číst. Asi jsem ve školce chyběla.

Krok 2: Nechoď se spotřebičem do vany a k ohni

Ze 158 stran je čeština na stranách 91 až 112, přičemž na prvních sedmi jsou bezpečnostní varování ve stylu polož to na rovný a suchý povrch, nedávej to do ledničky ani na topení, nelez do toho, odlož šroubovák, nechoď s tím ke kotli, do vany a do sauny a kabel v délce přesně 7 a půl centimetru nikam jinam než do zásuvky nestrkej. V klidu, budu ráda, když dosáhne aspoň tam. Začínám mít pocit, že celý jeden svět plný nehod lidí koupajících se s toastovačem nebo televizí mi byl jednoduše utajen včetně sekty těch, co věří v rozmontovávání nových věcí a v to, že spasitel se jednou zjeví s imbusem.

Krok 3: Definuj spotřebič

Hned z prvního popisku je zřejmé, že návod je univerzální pro přístroje řady KA007 až KZX2024, přičemž část má otevírání vlevo, část vpravo, část má určité zdířky a vychytávky a část ne. Pokud bystře nakouknu do faktury, abych zjistila, s kým mám tu čest, dozvím se, že výrobek se jmenuje AdElla bez káčka a čísla a ve 13:27 mi ho prodal Viktor, ale víc nic, protože definovat spotřebič a vymezit ho byť jen barvou je politicky nekorektní. Následuje žertovná puzzle část, po které mám chuť vzít Adélu bez Viktora do koupelny nebo k ohni.

Krok 4: Najdi spínač

Po 26 minutách hledání tuším, kde má přístroj nahoře a dole, o jaký typ jde, jak ho otírat, kam ho postavit a jak mu říkat. Pořád ale nevím, kde ho zapnout, protože design. Díky interaktivním samolepkám s QR kódy jsem zjistila, o čem uživatelé diskutují, kde sehnat jinou barvu a jak celou věc spárovat s telefonem, ale zapnout mi nejde. Aspoň šetřím životní prostředí. 

Krok 5: Pročítání užívání a užívání pročítání

Zoufalství dosahuje vrcholu. Zapnuto nakonec mám, návod taky, ovšem obojí je k ničemu. Člověk, co to psal, je možná machr na elektroniku, AdElly a bezpečnost, ale jeho -ání je k uzoufání. Samé věty typu: k vyčištění vašeho čidla zapínání se doporučuje užívání našeho certifikovaného výrobku a pravidelné udržování bez zašpinění a zaprášení. Tak určitě. Když se chci dozvědět, jak přesně mám něco konkrétního udělat, tak zjistím akorát to, že to rozhodně nemám dělat ve vaně, v ledničce a se šroubovákem. Interaktivní menu je navíc tak uživatelsky přívětivé, že z něj vyskakuju ještě teď. Možná bych se měla zeptat svého lékárníka nebo si vyžádat návod na návod…

Foto: Pixabay

Helena Tutterová

Helena Tutterová

Píše sloupky s názvem Perplex ve městě, aby cupovala život s dětskou mozkovou obrnou a jinými naschvály. Nehodlá totiž jen opatrně našlapovat a lovit Božského přeskáče či jinou ortopedickou obuv. Prahne po životě na vysoké noze obklopena přáteli, knihami a kávou. Analogie s legendárním Sexem ve městě tak není vůbec náhodná. Miluje příběhy a humor mezi řádky, i proto pracuje v redakci magazínu Inspirante neziskovky Revenium. Věří v sílu ticha, přírody a kofeinu, propadá kouzlu divadelních a filmových scén a dojímají ji šťastné konce. Tajně tančí a sportuje, aby ji hned tak něco neuteklo a neskolilo. Hlavně ale proto, aby měla k často rozběhaným lidem blíž.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!