Vernisáž výstavy pacientů s roztroušenou sklerózou

V ostravské galerii Mlejn bude zítra slavnostní vernisáží zahájena výstava výtvarných prací pacientů s roztroušenou sklerózou nazvaná Jsme, čím jsme. Výstava potrvá až do 8. ledna.

Připravilo ji pacientské sdružení Roska Ostrava ve spolupráci s Reveniem a RS centrem Neurologické kliniky ostravské Fakultní nemocnice. Na výstavě budou k vidění obrazy, kresby a další výtvarná díla od devíti autorů.

„V předchozích dvou letech se výstava kvůli covidu nekonala. Takže jsme rádi, že se k naší tradiční akci vracíme. Kromě toho, že si návštěvníci mají možnost prohlédnout práce pacientů s roztroušenou sklerózou, je to i šance, jak se setkat a popovídat si třeba o věcech, které nás trápí, i o tom, co nám v poslední době udělalo radost,“ říká předsedkyně Rosky Ostrava Naďa Nováková. Upřesnila, že akci bude moderovat Hana Potměšilová, předsedkyně představenstva Revenium z.s. Účast přislíbili i lékaři z MS Centra Neurologické kliniky ostravské Fakultní nemocnice, mezi nimiž nebude chybět ani MUDr. Olga Zapletalová, která patří mezi špičkové lékaře zabývající se právě léčbou roztroušené sklerózy.

Výstava v Galerii Mlejn má dlouholetou tradici. Už podesáté na ní bude svá díla vystavovat Sandra Szczurová, ani letos nebudou chybět obrázky Bohdany Hrabovské.Záštitu nad výstavou Jsme, čím jsme převzal moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který se kvůli pracovním povinnostem vernisáže nezúčastní. Účastníky však pozdraví aspoň na dálku: „Díla, která budou k vidění, mohou přiblížit svět pacientů těm, kteří mají to štěstí a žijí své životy ve zdraví a plné síle. Výstava je skvělý počin, díky kterému si lidé bez vážnějších zdravotních potíží mohou uvědomit své štěstí a alespoň trošku poznat úděl těch, kteří to štěstí nemají. Jsem však přesvědčen, že i lidé, které trápí nějaká nemoc, umějí být veselí, zažívat hezké okamžiky a všední radosti. Umějí žít naplno a inspirovat své okolí. A to je i mé přání. Radujte se, užívejte si chvíle pohody, vychutnávejte si hezké věci, které vás jistě i ve vašich životech potkávají,“ uvedl ve své zdravici hejtman.

Roska Ostrava je nestátní nezisková organizace, které sdružuje nejen pacienty s roztroušenou sklerózou, ale i jejich příbuzné, je regionální organizací Unie Roska ČR. Veškerá činnost se soustředí na lidi s roztroušenou sklerózou mozkomíšní. Mezi aktivity Rosky Ostrava patří například plavání, cvičení, hipoterapie, rekondiční pobyty, výlety do přírody, ale třeba i každoroční výšlap na beskydský vrchol Prašivá, pořádání Světového dne roztroušené sklerózy v Klimkovicích i další akce.

Ilustrační snímky: Bohdana Hrabovská, Sandra Szczurová

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ