Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Parádně dostupná bezbariérová kavárna v centru Prahy. S vlastní kuchyní i výborným pečivem a hlavně nezaměnitelnou atmosférou. To je Kavárna Mezi Řádky, vlajková loď neziskovky Etincelle, kde usilují o lepší pracovní uplatnění lidí s mentálním postižením.

Na pohled je tu plno. Vyrážím lovit stůl. Zavrhnu ty hned podél stěny u dveří, s vyššími, byť polstrovanými barovými židličkami. Táhne mě to do zadní místnosti, která je nejvíc obložená knihami. Jenže i hosty, a jestli dobře vidím, tak i umělci. Navíc je tu rezervace, takže mám smůlu. Zůstanu trochu bezradně stát vpředu u velkého proskleného okna. Kolem mě to najednou začne lítat a slečna z obsluhy mile zařídí hned dva volné stoly. Právě díky personálu kavárny a kuchyně je tohle místo osobité a jedinečné.

Etincelle, Startujeme a jejich projekty

Kavárnu provozuje neziskovka Etincelle, která už třináct let usnadňuje pracovní uplatnění lidem s mentálním postižením. Se stejně zaměřenou neziskovkou Startujeme společně působí ve Středočeském kraji a v Praze, kde provozují další dvě kavárny a čtyři bistra. K tomu letos v létě otevřeli malou kavárničku ON AIR v modřanském velkoobchodu Kytary.cz a plánují nové bistro, tentokrát v budově Ministerstva práce a sociálních věcí. Velkým tahákem je vlastní pekárna, farma i cateringové služby. A nesmím opomenout ani úklidové služby, které využívají mnohé městské části.

Kavárna zblízka

V kavárně Mezi Řádky aktuálně pracuje na pozicích pomocného barmana nebo kuchaře celkem patnáct lidí s lehkým mentálním postižením. Mají klasickou pracovní smlouvu na půl úvazku a střídají se ve třech čtyřhodinových směnách s tím, že na place je s nimi ještě pracovní asistent coby další barman, který může s čímkoli poradit. Podle slov provozního kavárny Ondřeje Vtípila tu většina kolegů je dlouhodobě, tedy čtyři nebo pět let.

Usadím se, objednám si a pozoruju cvrkot. A že mám co. Návštěvníků je tu u celkem jedenácti stolů s lavicemi nebo židlemi dost a průběžně se střídají. Ale ani to, ani hluk kávovaru nebo hudba z rádia nepůsobí nijak rušivě. Je tu zkrátka šrumec, při kterém se dobře povídá. Mohla bych probírat vliv růstu trávy na depresi žížal a nikdo by neposlouchal. Nejspíš ani můj parťák, tak pojďme radši k menu.

Jíst, pít a listovat

V nabídce je espresso a další kávové nápoje včetně flat white, ale dostanete tu i alžír, vídeň, turka, frappé, horkou čokoládu, kakao a čaj. Pokud chcete přitvrdit, tak i grog a svařák. Dále různé alko i nealko, víno, pivo, domácí limonády a kohoutkovou vodu. Přikousnout můžete sladkosti, chuťovky i svačiny z pekárny a farmy. Větší hlad utišíte polévkou, těstovinami nebo jinými plnohodnotnými teplými jídly.

Ta různorodost mě vážně baví. Vedle nejprve sedí dvě dámy se zrcadlovkou, pak džentlmen s notebookem, co sem přišel jen zhltnout bagetu a povzbudit se kávou. Za mnou je slečna na vozíku, opodál starší pár, mladá dvojice i zahloubaný umělec, co si něco sepisuje do notýsku. Obsluha je rychlá, všímavá, ale když tu sedíte déle, nemáte je za zády co deset minut. Čas si můžete krátit četbou knih, co jsou všude i jako dekorace nebo surfováním na internetu přes místní wifinu.

Proč právě sem

Prostředí je bezbariérové, včetně toalety s přebalovacím pultem. Ceny velmi příjemné na to, že jsme v centru Prahy. Útratu lze uhradit hotově, stravenkami nebo kartou. Kavárna je otevřena ve všední dny od sedmi ráno do osmi do večera, místo je možné si rezervovat. Zákazníci sem brzy ráno houfně míří pro čerstvé pečivo a přes oběd si odnášejí jídlo s sebou do kanceláří.

Slovy provozního kavárny Ondřeje Vtípila tu lidé oceňují osobitou a vstřícnou atmosféru. Tu totiž díky velikosti podniku vlastně vytvářejí všichni společně. Tak nějak mezi řádky. 🙂 A to můžu potvrdit.

 

Foto: Archiv Kavárny Mezi řádky

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Helena Tutterová

Helena Tutterová

Píše sloupky s názvem Perplex ve městě, aby cupovala život s dětskou mozkovou obrnou a jinými naschvály. Nehodlá totiž jen opatrně našlapovat a lovit Božského přeskáče či jinou ortopedickou obuv. Prahne po životě na vysoké noze obklopena přáteli, knihami a kávou. Analogie s legendárním Sexem ve městě tak není vůbec náhodná. Miluje příběhy a humor mezi řádky, i proto pracuje v redakci magazínu Inspirante neziskovky Revenium. Věří v sílu ticha, přírody a kofeinu, propadá kouzlu divadelních a filmových scén a dojímají ji šťastné konce. Tajně tančí a sportuje, aby ji hned tak něco neuteklo a neskolilo. Hlavně ale proto, aby měla k často rozběhaným lidem blíž.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!