Už podruhé se připojí MYJÓMI družstvo invalidů k Puntíkovému dni, který se koná u příležitosti Světového dne psoriázy (lupénky) v pátek 29. října.

Také letos to bude prostřednictvím spolku Revenium, s nímž MYJÓMI spolupracuje a který pořádá akci, kdy si lidé v tento den oblékají něco s puntíky, aby zvýšili povědomí veřejnosti o tomto neinfekčním autoimunitním onemocnění. Zatímco loni se MYJÓMI k Puntíkovému dni přidalo Betelnými šátky s puntíky, letos podle předsedy představenstva Petra Horkého přichází i s čepicemi a ponožkami.

Co bylo impulzem k tomu, aby se družstvo loni k Puntíkovému dni přidalo?

Došlo k tomu díky naší spolupráci s Reveniem, jež se rozhodlo tuto aktivitu uspořádat. Hledali jsme vhodné produkty pro podporu akce, kterou vnímáme jako smysluplnou, a protože jsme už tehdy vyráběli polyesterové Betelné šátky různých vzorů, věděli jsme, že jsme schopni v krátkém čase vyrobit i šátky s puntíky. Současně to posílilo propojení mezi Reveniem a MYJÓMI. Letos v této spolupráci pokračujeme, puntíkované šátky doplní ještě čepice ze stejného materiálu a také ponožky s puntíky z naší pletací dílny.

Puntíkované doplňky už jsou na e-shopech MYJÓMI, ale bude možné si je objednat i později?

Ačkoliv tyto vzory byly primárně navrženy pro Puntíkový den, počítáme, že zůstanou v nabídce i nadále, takže pokud se budou někomu líbit, ale narazí na ně později, může si šátek, čepici nebo ponožky pořídit. Ať už prostřednictvím Revenia, nebo e-shopu MYJÓMI www.betelnesatky.cz nebo www.ponozkarna.eu. Lidé tak mohou podpořit Puntíkatý den, ale i MYJÓMI nebo Revenium. Naše doplňky s puntíky se dají nosit celoročně, nejen k vyjádření podpory lidem s psoriázou.

Jaké další produkty bude možné v rámci Puntíkového dne ještě získat?

Zmínil bych tradičního Igráčka z Efka v Novém Veselí, pro tento účel s puntíky a ve čtyřech variantách, kterého nechalo Revenium v limitované edici vyrobit už loni. Jejich nákupem na e-shopu Revenia lidé pomohou Puntíkovému dni, respektive malým pacientům s lupénkou, kteří se díky tomu budou moci podívat k moři.

Vy sám jste se setkal s někým, kdo lupénkou trpí?

Samozřejmě, ve svém okolí takových lidí znám několik a další jsou například i mezi našimi zaměstnanci, protože touto nemocí na světě trpí miliony lidí. Projevy lupénky, kterou zatím bohužel nelze zcela vyléčit, jsou na první pohled viditelné hlavně na kůži postiženého člověka, jemuž to pak přináší i časté psychické problémy při kontaktu s ostatními lidmi. Často se na něj dívají jako na méněcenného, případně mají obavu, aby se nenakazili.

Vnímáte tedy osvětu jako zásadní?

Osvěta spojená s tím, že se veřejnost dozví, že lupénka není infekční a takovému člověku není třeba se vyhýbat, je důležitá. Je to nepříjemná nemoc, její příznaky nevypadají hezky, ale rozhodně nemocný nikoho nenakazí. Tím, že si na sebe 29. října vezmeme něco s puntíky, ukážeme, že už o lupénce něco víme. A že lidé, které toto onemocnění postihlo, nejsou jiní než ostatní.

Lupénka (psoriáza) je nemoc zasahující fyzický vzhled i duši. Proto by nikdo s psoriázou nebo psoriatickou artritidou neměl zůstat se svými starostmi sám. Z tohoto důvodu se zapsaný spolek Revenium rozhodl uspořádat u příležitosti Světového dne psoriázy (WPD), který v letošním roce připadá na pátek 29. října 2021, Puntíkový den. Cílem akce je informovat veřejnost o povaze tohoto chronického zánětlivého autoimunitního onemocnění celého organismu, jehož projevy jsou viditelné na kůži, ale kromě ní postihuje i nehty a klouby (psoriatická nemoc). Velice důležité je, aby veřejnost věděla, že lupénka NENÍ INFEKČNÍ, lze ji léčit, ale zatím bohužel ne zcela vyléčit. Klikněte pro více informací o Puntíkovém dni.

Během Puntíkového roku:

  • Podpoříme rodiny dětí s lupénkou a pět z nich pošleme na ozdravný pobyt u moře; to vše také díky zisku z prodeje speciální edice rodiny Igráčků s puntíky. Zároveň s jejich pomocí dětem v Česku i v zahraničí vysvětlíme, že lupénka opravdu není infekční a že kamarádi s lupénkou patří do party jako každý jiný.
  • Představíme příběh páru mladých lidí, které provází životem kromě vzájemné lásky i lupénka.
  • Budeme se vídat na sociálních sítích – máme puntíkový Facebook i Instagram.
  • 29. října 2021 si Puntíkový den užijeme všichni společně na velkém happeningu na Vysočině.

Předcházející příběhy:

Životospráva má zásadní vliv na lupénku Tomáše Dvořáka

Trpí těžkým atopickým ekzémem, ale Šimon Písařík je bojovník

Život s lupénkou není med. Důležité je, aby člověk nebyl sám. Jako Lukáš Navara

Picture of Lenka Mašová

Lenka Mašová

Protože cesty osudu jsou nevyzpytatelné, po dvou desetiletích ve zpravodajských médiích, ale také dvou mozkových příhodách a jednom tumoru v míše jdu s pomocí oblíbeného černého humoru po nové trase. Písmenka na ní naštěstí zůstala, jen je skládám do slov a vět pod brněnským MYJÓMI družstvem invalidů a příležitostně uplatňuji i jinde. A tak poznávám další lidi, kterým osud ukázal tu méně příjemnou tvář, ale oni „drze“ dělají, že to nevidí… V koutě stojí francouzská hůl, ale i s trekovými a batohem na zádech se zatím dá při troše úsilí chodit po horách, kopcích a lesích, spát pod hvězdami a koukat, jak je na světě krásně.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ