Rychlý nástup jara se nese ve znamení rozkvétajících sakur, pohodových procházek lesem a těšení se na Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS), který se uskuteční 22. a 23. března. Dosud jsem na této akci nikdy nebyl, ale letos mě k účasti navnadil rozhovor s Kateřinou Bémovou, ve kterém jsme maraton rozebrali ze všech stran. Zjištěné informace byly natolik lákavé, že jsem se rozhodl přijít. 

Následně jsem si znovu prošel všechny vypsané aktivity a upřímně jsem netušil, kterou vybrat dřív. Nakonec jsem se rozhodl pro ty, které tolik neznám. Naučit se něco nového, načerpat sportovní inspiraci uzpůsobenou pro pacienty s RS a celou dobu cvičit pod odborným dohledem? To beru všemi deseti! I kdybych u neznámého cvičení vypadal jako prvotřídní kopýtko, nevadí. Hlavní je si akci užít, prozkoumat vše nabízené a zjistit, které pohybové techniky nejlépe pracují s projevy mé roztroušené sklerózy.

Kromě cvičení si chci projít také stánky, zajít na konzultaci, koupit si merch na památku a dát řeč s dalšími lidmi. Čekám, že příležitostí bude vrchovatě. Prostě naplno využít vše, co takhle osvětová a motivační akce nabízí.

Zároveň si chci aktivně odpočinout. Právě u pohybových aktivit nejlíp ventiluju stres, relaxuju, dostávám pozornost zpět do těla a nabíjím životní baterky. Když se naopak nehýbu, je moje nálada i fyzička na samotném dně, a to fakt nechci. Po práci tak rád zvednu zadek, vypnu noťas a vyrazím na maraton.

Zastavit mě může leda nezdárný bacil, ale zatím neduhům statečně odolávám a volný čas využívám aktivně. Své tradiční pohybové aktivity tak kořením cviky z Pentatlonu, který účastníky připravuje na samotný maraton. Jde o skvělou pohybovou průpravu, která je přehledně rozdělená do jednotlivých sekcí. 

Samotný Pentatlon a dva dny na MaRS však rozhodně nestačí. Cvičit je potřeba nejen před a během maratonu, ale celoročně. I proto je dobré vyzkoušet si dostupná cvičení a zjistit, která aktivita je ta pravá. 

Velkou výhodou MaRS je i skutečnost, že na pátrání po vyhovující aktivitě nemusíte být sami! Akce je nejen pro pacienty s roztroušenou sklerózou, ale pro všechny. Zapojit tak můžete celou rodinu i kamarády. Nikdo není bokem a všichni jsou vítáni. 

Užijte si sportovní MaRS nadílku!

P.S. Když do pátku neochořím, můžete se těšit na zkušenosti z jednotlivých cvičení.

Foto: Pixabay

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ