Starý ořešák…

Ať už ta zima dá pokoj a začne jaro! Čím mi přibývá roků, tím více očekávám konec ročního období, kdy se člověk musí navlékat do svetrů a bund. Sám nosím čepici i v období, kdy se teploměr dostává jen těsně nad nulu. 

Více »

Navštivte výstavu k 200. výročí vzniku Braillova písma

Technické muzeum v Brně (TMB) otevřelo novou komorní výstavu s názvem Unikátní šestibodí. Tato jedinečná výstava vznikla při příležitosti 200. výročí vzniku speciálního písma pro nevidomé – Braillova písma. Prohlédnout si zde můžete historické fotografie, dokumenty a sbírkové předměty týkající se života Louise Brailla i současnější exponáty. Výstava je umístěna v expozici Kultura nevidomých do 28. prosince 2025. 

Více »

Firemní prostředí musí počítat s lidskostí

Jinakost v pracovním prostředí přestává být výjimkou a stává se realitou. Není divu, když zhruba 8 % lidí v produktivním věku má nějakou formu postižení či znevýhodnění. Tito lidé často chtějí a mohou pracovat. Zaměstnávání určitého procenta osob s postižením ve firmách s více než 25 zaměstnanci ukládá i zákon a stále více podniků se snaží tuto povinnost plnit jinak než jen náhradou v podobě přímé platby do státního rozpočtu. Řeč je přitom také o lidech, kterým

Více »

Včelí farma AnnKas má zákazníka až z Londýna

Včelí farma, která má sídlo v Dubičné nedaleko historického města Úštěk, je už deset let sociálním podnikem. Od letošního března má také status chráněné dílny. „O včelstva a celkově o farmu se staráme hlavně v rámci naší rodiny, to znamená já, manžel Slávek a syn Ondřej. Ten se ke včelaření dostal už ve věku tří let a dnes už je plnohodnotný včelař.  A protože jsme nejen sociální podnik, ale od března také chráněná dílna, máme i zaměstnance, kteří jsou ze zdravotních důvodů znevýhodnění na trhu práce,“ říká Andrea Novotná.

Více »

Mladí hrají mladým. A lidem s roztroušenou sklerózou

Slavné operní sbory v režii přední české violistky Kristiny Fialové zazní na jubilejním koncertu Nadačního fondu IMPULS, který letos už dvacet let pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou. Na tradiční benefiční koncert přijďte ve středu 23. dubna od 19.30 hodin do Betlémské kaple v Praze 1. Přímý přenos opět odvysílá televize Noe.

Hudba spojuje lidi, probouzí emoce a léčí duši. Proto Nadační fond IMPULS (NFI) pořádá už dvacátým rokem benefiční koncert na podporu psychoterapie pro lidi s nevyléčitelnou nemocí, roztroušenou sklerózou. Hudbu a interprety vybírala ambasadorka NFI, první dáma české violy Kristina Fialová.

Více »
Obrázek muchomůrky červené v lese

Co tě neposílí, to tě zabije. Aneb jak si zachovat zdraví v online světě…#4fantazie

Poprvé jsem vážně onemocněl a byl hospitalizovaný s duševním onemocněním ještě během studia na vysoké škole v roce 2002. To bylo v době, kdy se v internetu teprve začaly objevovat první sociální sítě. Facebook v té době ještě ani neexistoval – uvádí se, že vznikl na doméně thefacebook.com 4. února roku 2004. Osobně jsem tehdy uživatelsky experimentoval s první českou sociální sítí, která se jmenovala Cyberspace. Mimochodem, tato síť, byť už dnes prakticky

Více »

Štěstí přišlo s panickou atakou

Bušení srdce, dušnost, třes, závratě – tělo křičí, máte pocit, že umíráte, nebo že právě prožíváte infarkt. Jenže lékaři žádnou příčinu nenacházejí. Jak by mohli, když za panickou atakou stojí psychika? Jak se člověku přijímá taková diagnóza? Proč jediná tableta způsobila životní změnu? Povídala jsem si s Milanem Gistrem – potkali jsme se v denním stacionáři pro léčbu úzkostí před třemi lety. Dnes Milan sdílí svou zkušenost, která zdaleka nespočívala jen v nácviku správného dýchání a užívání psychofarmak. Bylo třeba překopat život od základů, aby na nové cestě našel nečekané.

Více »

Rozkvetlá magnolie mě dostala do formy

Při psaní sloupků jsem většinou ovlivněn tím, co se semlelo v poslední době. Občas zvítězí nejsilnější zážitek, jindy do textu zamotám událostí více. Tentokrát bylo zážitků tolik, že zvítězila varianta B. Hned první dubnové pondělí jsem se probudil v tak mizerném rozpoložení, že jsem dokonce zvažoval, že se vydám pomalým krokem k nedalekému krematoriu. Hlava bolela jako střep, a kdybych měl odhadnout výkonnost své palice, zůstal bych u jednotek procent. Nepomohl ani pozdně odpolední šlofík, který občas zabírá.

Druhý den jsem se od rána těšil, jak můj oblíbený Real v Lize mistrů rozdrtí v Londýně Arsenal. Nerozdrtil, dostal výprask 3:0, takže jsem schoval připravenou mikinu s logem klubu, abych nebyl terčem štiplavých poznámek studentů a kolegů ve škole. Při návštěvě sklepa jsem navíc zjistil, že se k nám prohryzal potkan, kterému na Ostravsku říkáme ščur.

Více »

Posaďte se, prosím #perplexveměstě

Vcházím s úsměvem přes celou hlavu. U recepce si není kam sednout, zvažuju vyskočit na pultík. Elá hop, místo podpisu škrábance od ortézy, to chceš.

O patro výš už židle jsou, jenže jako v divadle. Na těch krajních trůní svetry, prostřední zejou prázdnotou. Místní asi jezdí k moři, kde běhají na pláž obsadit lehátko ručníkem. Nehodlám trhat partu, zasedačka je dobrá destinace. Vystavím tělo světlu z daťáku, vykolíkuju si jednu sesli a hurá na obhlídku. Drinky jsou kde?

Cestou potkám několik milých lidí. Nechce se mi od nich, jenže oni během povídání stojí. 

Všichni během povídání stojí, protože se to tak dělá. A co hůř, stojí uprostřed ničeho.

Více »

Aplikace Záchranka pomáhá v oblasti duševního zdraví

Hlavní město spustilo jako první kraj v České republice nový psychosociální modul v mobilní aplikaci Záchranka, který umožňuje Pražanům a návštěvníkům metropole vyhledat pomoc i v případě akutních duševních obtíží. Novinka je výsledkem spolupráce týmu aplikace Záchranka, hlavního města a jeho příspěvkové organizace Zahrada pro duši.  „Stavíme v Praze síť duševního zdraví a tento nový modul je dalším krokem k rychlé pomoci lidem, kteří se potýkají s duševními obtížemi. Aplikaci Záchranka podporujeme dlouhodobě, protože účinně

Více »