I opožděná rekondice má své kouzlo

Letošní zářijové povodně způsobily i to, že Roska Ostrava nemohla na rekondiční pobyt do hotelu Davidův mlýn ve Starých Těchanovicích vyrazit jako obvykle v předposledním zářijovém týdnu. Do areálu, který leží jen kousek od přehrady Kružberk a u něhož jsou i rybníky a překrásná příroda, se jedenáctičlenná výprava vydala až na konci října.

Více »

Zažijte výstavu REHAB

V pátek 1. listopadu v 18 hodin můžete navštívit vernisáž výstavy REHAB, která se koná v netradičních prostorách Galerie Morzin ve Vrchlabí. Tato jedinečná výstava je dílem malířky, keramičky a ilustrátorky Ivety Pilařové, jejíž práce je inspirována životem s roztroušenou sklerózou. Na vernisáži se můžete těšit nejen na autorčinu tvorbu, ale i na pěvecký sbor Slunečnice pod vedením Lucie Čermákové. Výstava potrvá do 22. listopadu.

Více »

Radost z mála neznamená konec plánů a tužeb #nechbroukažít

Umění radovat se z mála je dar. Radovat se z mála je umění. Jak kdo chce, výsledek je stejný. Vnímat a prožívat s potěšením hezké maličkosti, kterých si někteří sotva všimnou. Mít rád to, co se zrovna nabízí. To je průprava pro život, panečku! Jen se celý proces nesmí zvrhnout v rezignaci, pohodlnost nebo okolní bezohlednost.

Více »

Rozesmál mě až děda Homolka

Není to poprvé, co se přiznávám k tomu, že na podzim se mi přes léto pracně nabytá kondice i psychická forma většinou rychle vytrácejí. Letošní říjen, nebudu nic skrývat, mi nesedl vůbec. Furt jsem ospalý, mám špatného „pamatováka“, po domě se ploužím a zdá se mi, že každý krok navíc mě už musí skolit. Světlým okamžikem byl snad jen minulý pátek, kdy jsme odpoledne se synem vyrazili do Beskyd a nasbírali plný košík hřibů.

Více »

Zrak ze 3D tiskárny

Výzkumníci z Technologického inovačního institutu v Karlsruhe (Karlsruher Institut für Technologie – KIT) ve spolupráci s průmyslovými partnery (Carl Zeiss Meditec AG and Evonik Healthcare) vyvíjejí metodu pro tisk individuálních lidských rohovek.

Více »

Svou lupénku neschovávám ani netajím

V online rozhovoru jsem se propojil s Karlem Žabkou, který je nejen jedním z pacientů s lupénkou (psoriázou), ale také řidičem autobusu a majitelem malebné chaloupky v srdci České Kanady. V otevřeném rozhovoru jsme probrali pestrou škálu témat. Povídali jsme si o jeho nemoci, práci, životní filozofii, lásce k přírodě i důležitosti lázní pro pacienta s tímto onemocněním. Neopomněli jsme zmínit ani to, co jeho formu lupénky zhoršuje a co naopak pomáhá.

Více »

Kočičí život #perplexveměstě

Přišla. Ona přišla, pochopte!

Stojí u postele a propaluje mě očima.

Připadám si důležitě. I ve čtvrt na pět ráno. Spustím ruku a drbu. 

Načas se zapomene a zapřede si, ale pak začne vřeštět.

Že kočka mňouká, může říct jen ten, kdo ji nikdy neměl. Naše kočky regulérně řvou.

Více »

Jak terapeuti pečují o své duševní zdraví #terapienekouše

Nedávná tragická smrt renomovaného psychoterapeuta vyvolala u veřejnosti celou škálu emocí a řadu otázek. U některých dominovala lítost nad ztrátou inteligentního a empatického psychologa. Jiní naopak pociťovali spíše vztek a ptali se, jak nám mohl kázat někdo, kdo své vlastní duševní zdraví zanedbal? 

Více »
Foto Lucie s Dcerou

Život se s Lucií nemazlí, prosí o pomoc

Roztroušená skleróza, závažné neurologické onemocnění, jehož průběh lékaři sice už u nemalé části pacientů dokážou zpomalit, ale stále ne vyléčit, zaútočila na Lucii Mollinari nezvykle brzy. Už ve třinácti letech. Od té doby se její zdravotní stav výrazně zhoršil.

Více »

Triatlonistka závodí proti Alzheimerovi a Parkinsonovi

Už 17. října můžete fandit brněnské rodačce Ivě Horčicové, která poprvé ve své věkové kategorii startuje na finálovém závodu série mistrovství světa v triatlonu. Ve španělském Torremolinos chce pomoci dobré věci, a to léčbě Parkinsonovy a Alzheimerovy nemoci. Ve spolupráci s Národním ústavem pro neurologický výzkum a Mezinárodním centrem klinického výzkumu (ICRS) tak spouští sbírku, jejíž výtěžek půjde na nákup experimentální léčby, kterou pojišťovna zatím nehradí.

Více »