O lidech, kteří mají svůj svět

Určitě jste se s nimi setkali. Patrně si asi každý z nás vybaví kamaráda z dětství, spolužáka či parťáka ze zájmového kroužku, který zažíval ústrky, pohrdání a výsměch a neměl šanci se zařadit do dětské party. U někoho bylo důvodem tělesné postižení, u dalšího třeba to, že mu sudičky nadělily třeba plachost a trochu jej ošidily o něco dalšího.  Já si například vybavuju kluka z protějšího paneláku, který byl myšlenkově pomalejší. Ale Kája čelil posměchu a všem

Více »

O kamarádství na dálku a gratulaci neznámé tetě

Tento sloupek vychází z mé vlastní zkušenosti a je o tom, že kamarádství může přetrvat i několik desetiletí. A to přesto, že jste se s tím kamarádem viděli od roku 1990 všehovšudy třikrát. Se Svaťou nás spojil ping-pong. V mládežnických a dorosteneckých kategoriích jsme se na turnajích a různých mistrovstvích republiky setkávali v sezoně skoro každý druhý týden. A sehráli jsme spolu možná desítky zápasů. Bylo jedno, kdo vyhrál. Poražený si po utkání hned sedl na lavičku

Více »

Někdy příště…

Může to být zhruba čtrnáct dní, co jsem se zase v posteli převaloval z levého na pravý bok a pořád jsem nemohl „zabrat“. To se pak v hlavě jednomu motá leccos. V takových chvílích (už to mám vyzkoušené) se snažím vyhrabat „z šuplíku“ v té své palici nějaké veselejší vzpomínky. V onu noc, muselo být už hodně po půlnoci, se mi zničehonic vybavil usměvavý obličej Ivana Korby (narodil se v lednu 1926), včelaře ze Slezské

Více »

Bojovník na přechodu (pro chodce)

Určitě to není jen událostmi, které vypukly už koncem února. Obecně se mi zdá, že v těch posledních desetiletích strašně moc bojujeme. Když už ne raketami a děly, tak se v těch velkých klecích mlátí chlapi, a dokonce už i ženské jako o duši. Často bojujeme i s nemocí, nepřízní osudu… A také se stárnutím. To je sakramentská věc, mluvím z vlastní zkušenosti. Dříve jsem se považoval za člověka, který se jen tak nevzdává, ale

Více »

Povídání přes dva stoly

Civěl jsem na televizi v rohu útulné hospůdky v Komorní Lhotce. I když ani civěl není to pravé slovo, spíše jsem tu televizi pustil, abych se u posrkávání desítky Bernarda necítil tak osaměle a možná se i trochu odreagoval. Mobil jsem měl právě proto v té nejspodnější kapse a zakázal jsem si jej vytáhnout. A tak jsem v telce sledoval, jak se mění příroda v Africe s příchodem dešťů. Detailní obrázky slonů dovádějících v bahně, lovecké taktiky plameňáků

Více »

Reklamní prostor

INSPIRANTE doporučuje